С първото си участие на финала за Суперкупата, при над 30-годишните, най-старият български футболен отбор в Чикаго – „Балкан“ 2001, вдигна трофея. След изпълнение на дузпи, балканци се наложиха над „Левски“, в първия официален мач между двата отбора. Двубоят се изигра при ниски температури, а в редовното време резултатът беше равен 1:1.

Двата отбора преди началото на мача

В 11-та минута, при атака на „Балкан“, Ангел Баков намери с прехвърлящ пас, зад защитата, Валентин Димитров, който напредна и стреля опасно, но ударът му мина покрай вратаря. Пет минути по-късно, Бато Радонич от „Левски“, излезе на позиция сам срещу Николай Димитров, който спаси по блестящ начин силния му удар. В 26-та минута, Владимир Вукайлович от сините, стреля опасно от пряк свободен удар, който зализа гредата от външната страна. До края на първата част, резултатът остана непроменен 0:0.

Голмайсторът за „Левски“ – Владимир Вукайлович

През втората част, битката се водеше предимно в центъра на терена. Интересен двубой в средата на полето, имаше между двамата сърцати футболисти Мирослав Николов (Балкан) и Мартин Чекъров (Левски). Няколко карамбола в наказателното поле на “Балкан”, не доведоха до нищо сериозно. В 73-та минута, вратарят на “Левски” – Мартин Митев, спаси удара от фал на Асен Василев.

Мирослав Николов и Мартин Чекъров (в синьо)

В 81-та минута, Мирослав Николов центрира балонна топка в наказателното поле на “Левски”, Ангел Баков отби с гърди към Танко Дяков, който вкара с топовен удар за 1:0. Три минути по-късно, Владимир Вукайлович си изработи пряк свободен удар и отбеляза неспасяемо за 1:1. В редовното време, мачът завърши при този резултат и се стигна до изпълнение на единадесетметрови накзателни удари.

Голмайсторът Танко Дяков (най-високият)

При дузпите, Валентин Димитров изпълни перфектен удар и балканци поведоха. Капитанът на “Левски” – Стефан Златев, изравни. При втората дузпа за „Балкан“, Мирослав Николов беше безпогрешен. За „Левски“, гредата помогна на Михайло Добрасинович за изравняването. Третата дузпа за „Балкан“ вкара голмайсторът Танко Дяков за 4:3. Босненцът Семир Месанович, отново с помоща на гредата, направи 4:4. Крайният защитник – Асен Василев, вкара за 5:4. При четвъртата дузпа за „Левски“, в герой на мача се превърна вратарят на „Балкан“ – Николай Димитров, който спаси удара на Бато Радонич. По подобие на финала за Купата срещу „Торино“, един от създателите на „Балкан“ – Васил Чирпанлиев, вкара петата дузпа и сложи точка в спора.

Вратарят Ники Димитров хвана четвъртата дузпа и се превърна в герой на мача

“Много силен, здрав мач се получи с „Левски“, който е много силен отбор в тази възрастова група. Всички от „Балкан“ играха на много високо ниво, не само в този мач, където дадоха 150% от себе си, а и през цялата година. В мача имаше красиви голове и мъжка битка. След една година прекъсване, Николай Димитров направи силно завръщане, като извади всичко, което можа. Благодарности на всички, които ни подкрепиха и най-вече на споснора Сашо Белянов. Въпреки отсъстващите играчи, отборът си игра като едно цяло. Сега остава да празнуваме до следващия сезон”, каза щастливият треньорът на “Балкан” – Стоян Трендафилов.

След дълго отсъствие от терена, стражът Ники Димитров се завърна по блестящ начин

„Много е трудно да мотивираш играчи, които са спечелили абсолютно всички възможни купи с „Левски“. Честно казано, ако „Левски“ беше спечелил, щях да съм доволен, но нямаше да мога да се зарадвам както е редно, защото играем срещу наши сънародници. Искрено се радвам за играчите на „Балкан“. Извън терена всички ние сме приятели. Поздравявам момчетата за успеха, който извоюваха. Те го заслужиха със сърцатата си игра. Най-много се радвам за моя съименик Ники Димитров. Тази Суперкупа и неговото главно участие в спечелването й, е наградата за всичко, което е направил за „Балкан“ през годините“, коментира организаторът на „Левски“ – Николай Василев.