DSC_0451
„Днес влезнахме по-същия начин в мача, както и вчера поведохме в резултата. После се получи този спад в играта, за който говорим през цялото време. Накрая стиснахме зъби в тайбрека и успяхме да зарадваме тази огромна публика, която имаме в Чикаго. Играхме за вас, и за нас беше страхотно удоволствие, че успяхме да ви направим такъв подарък. За първи път съм в Чикаго и надявам се не за последен. Тук има много българи и в тази зала се почуствахме все едно наистина сме в България. Нашия живот е нещо подобно на вашия – изкарваме си прехраната извън България. Една много голяма част от 8-10 месеца в годината живеем в чужбина и това е така, поради лошото състояние на нашата държава. Пожелавам на всички нас много скоро да дойдат времена, в които ще можем да се върнем в държавата си. Бил съм на много екзотични дестинации, особено в последно време, и искам това, което правя най-добре, да го правя в България“, коментира в съботната вечер най-добрият в първия двубой – Николай Николов.DSC_0733

Националният отбор на България по волейбол за мъже пристигна в столицата на България в чужбина – Чикаго, със смесени чувства. Нашите бяха загубили шесте си мача до този момент в лигата, като два от двубоите бяха точно срещу САЩ. В единия от мачовете на родна земя, американците успяха да обърнат от 2:0 гейма за България до 3:2. Сега, като гости, задачата за първа победа в световната лига изглеждаше още по-трудна. В първия мач изгран в петък вечерта в зала „Сиърс Сентър“ в Хофмън Естейтс, „лъвовете“ поведоха с 1:0 гейма, но домакините успяха да стигнат до победата с 3:1 гейма (25:20, 22:25, 16:25, 16:25). В този мач отлично представяне направи Ники Николов и младокът от „Марек“ Дупница – Венелин Кадънков, който отбеляза 15-сет точки, заменяки достойно липсващия поради контузия, Цецо Соколов. На мача присъстваха повече от 2500 зрители, като по-голямата българска агитка се очакваше в следващия неработен съботен ден.

DSC_0513

Преди втория мач на нашите се изсипа порой, който затрудни придвижването по 90-та магистрала и доста от феновете закъсняха за началото на мача. Явно дъждът се оказа добро предзнаменование и след седем поредни загуби, българите успяха да постигнат първата си победа в тазгодишното издание на Световната лига. Момчетата на италианския треньор Камило Плачи, стигнаха до победата след драматичен успех с 3:2 гейма (26:24, 25:17, 14:25, 13:25, 15:12), след над два часа игра. Загубата пък е първа за тима на САЩ в тазгодишното издание на лигата. Феновете, разбира се, бяха двойно повече – над 4500 зрители, като смея да твърдя, че поне 3000 от тях бяха българи. В герой на вечерта за нашите се превърна „стоманеният“ перничанин – Тошко Скримов, който показа изключителен характер, и след силна серия от сервис в първия гейм успя да обърне резултата от 19:24 на 26:24.

DSC_0438

„Имаме нужда от всеки един състезател. Всички момчета играят с много голямо желание, с голямо удоволствие вътре на терена. Надявам се от тук нататък да вървим само напред. Публиката беше страхотна, все едно си бяхме вкъщи. В Перник не съм се прибирал повече от година. Опитвам се да представя родния си град по най-добрия начин и да се говори само добро за него. Благодаря на всички българи за подкрепата. Да продължават да са с нас, а ние ще се опитваме да ги радваме“, сподели героят на вечерта – Тодор Скримов.

DSC_0444

Последва убедителна игра във втория гейм на българските национали и успех с 25:17. След 2:0 гейма, взети на един дъх от сътезатели и публика, почти не остана кислород в залата. В следващите два гейма, домакините успяха да затворят кръга на 14 и 13 и доведоха мача до вълнуващ тайбрек. Родните волейболисти показаха характер и воля за победа в този пети решаващ гейм и поведоха с 6:3. При резултат 9:9 точки, Ники Николов завърши атака с ас, след което последваха нови две точки и аванс от 12:9. Нашите не изпуснаха преднината и за радост на всички в залата и пред малкия екран, затвориха гейма и мача с 15:12. Най-резултатен за победата бе Тодор Скримов с 17 точки, а Цветан Соколов, който стисна зъби и излезе във втория мач, добави 14-сет.

DSC_0634

Българските волейболисти са на последното 4-то място във временното класиране с 4 точки след 1 победа и 7 загуби, но това в момента няма толкова значение, по-важното е че момчетата постигнаха важна победа за позагубеното си самочуствие. Най-важно от всичко е опитът, който добиват младите в отбора в тазгодишното издание на световната лига.Тръпката, която изпитахме всички при тази страхотна българска победа, ще се запомни за цял живот.

DSC_0273

„Бил съм много пъти в Америка, но в Чикаго съм за първи път. Радвам се, че успяхме да зарадваме съгражданите си. Личи си, че тук е най-голямата българска общност извън страната ни. Много съм щастлив, че момчетата играха добре, защото тази победа беше важна за нас, беше първа в световната лига и беше спечелена на практика, само пред българска публика. Днес нашият кос беше Тошко Скримов. От сервис той обърна първия гейм, а от там и мача. Заслужено признанеие за добрата му игра. Да продължава само така, защото той е един от най-добрите ни състезатели. Много експлузивен, бърз, със здрава и хубава ръка“, похвали Скримов след мача, вицепрезидентът на БФВ – Любо Ганев.

DSC_0426

Следващия уийкенд България гостува в два мача на Сърбия, а САЩ са гости на настоящите победители в надпреварата от Русия.

DSC_0069 DSC_0100 DSC_0129 DSC_0138 DSC_0189 DSC_0195 DSC_0206 DSC_0218 DSC_0235  DSC_0344 DSC_0382 DSC_0402      DSC_0540 DSC_0569 DSC_0582 DSC_0583 DSC_0622 DSC_0639 DSC_0649 DSC_0655 DSC_0662 DSC_0663 DSC_0688 DSC_0691 DSC_0701 DSC_0708 DSC_0743 DSC_0745DSC_0039