Борис Борисов вдига победоносно ръце
02

Българският трибагреник е на върха

Един златен, два сребърни и два бронзови медала завоюваха родните национали по спортно самбо на Световното първенство в Нарита, Япония през изминалия уикенд. Борис Борисов е единственият българин световен шампион на първенството. В категория до 62 килограма, нашето момче спечели всичките си четири схватки, като на финала победи представителят на Таджикистан – Хушкадам Хусранов. 6716252da68dc449e5d5

Борис Борисов ликува на тепиха

При 82-килограмовите, второ място спечели 20-сет годишния Ивайло Иванов, който на финала загуби от руснака Владимир Приказчиков.

548a3d921689c75534cd

Легендата Фьодор Емеляненко награждава лично младата надежда на българското самбо Ивайло Иванов

Единственото бронзово отличие при мъжете, в категория до 68-килограма, грабна Мартин Иванов.c7eba6ecb8bfe7571282

Мартин Иванов (втория от дясно на ляво)

При жените, в категория до 80-сет килограма, трикратната световна шампионка – Мария Оряшкова, премина през представителките на Таджикистан, Беларус и Русия, но загуби нещастно финалната схватка, в последните секунди, от представителката на домакините – Шори Хамада. 04

Мария Оряшкова със спечеления медал

„Пореден медал. Не можах да стигна до златото, но както казват: „Не знаеш какво губиш, когато печелиш и какво печелиш, докато губиш! Аз имам приятели и затова съм силна! Благодаря Ви!“, написа Мария Оряшкова в социалната мрежа.
Бронзов медал за България, в категория до 56 килограма, спечели Калина Стефанова.482aa45bd5747bc8731f

Клаина Стефанова (синя куртка)

„Благодаря на всички, които бяха духом с мен, не спяха цяла нощ, стискаха палци, гледаха, и с които заедно се борихме до края. Благодаря Ви за подкрепата, думите, обичта и безрезервната вяра. Е, и този път не спечелихме златото, но това беше най-тежкият бронзов медал, спечелен в моята кариера“, сподели развълнувано във фейсбук – Калина Стефанова.
Въпреки липсата на шампион в бойното самбо, България се нареди на престижното второ място в света след Русия, от където произлиза самбото, и за която първото място е резервирано. Трети на почетната стълба се качи треньорът на националния отбор на Казахстан. 03

Второ място в отборната надпревара в бойното самбо

Вицешампиони станаха Марко Косев, Мартин Маринков, Веселин Иванов, Тихомир Благовестов и Генко Иванов.
Като най-голяма изненада на шампионата, специалистите определиха нелепата загуба на българската легенда в бойното самбо – Марко Косев. Нашето момче загуби от дебютанта – Андрей Будажапов. Руснакът успя да заключи Косев, след атака на българина. Така родният самбист беше много близо до петата си световна титла, с която щеще да изпревари по титли друга легенда в бойното самбо – Фьодор Емеляненко. 08

Българската легенда в бойното самбо – Марко Косев (първия от ляво на дясно)

„Благодаря на Господ, че съм жив и здрав. Днес си взех урок, който ще помня до живот. Силата е не само да печелиш, а е това, когато изгубиш, да намериш сили да се изправиш и да продължиш напред. Благодаря на всички, които ме подкрепиха“, написа след финала в социалната мрежа фейсбук, най-титулуваният ни самбист – Марко Косев.
При 62-килограмовите, сребърен медал спечели Веселин Иванов, след три победи и загуба от украйнеца Игор Северин на финала.

15

Веселин Иванов (синя куртка)

Във финалната схватка, в категория до 74-ри килограма, българинът Тихомир Благовестов претърпя загуба от арменеца Маврик Насибян. 07

Тихомир Благовестов (синя куртка)

„Приятели, извоювах сребро на световното първенство по бойно самбо в Япония. За жалост не ми стигна малко на финала и моят опонент ме победи. Обещавам догодина да се върна по-силен от всякога и да си взема златния медал, за да зарадвам семейството си, приятелите и вас, хората които ме подкрепяте без дори да ме познавате. Благодаря ви!“, сподели на страницата си Тихомир Благовестов.
В категория до 100 килограма, Генко Иванов загуби на финала от руснака Вадим Немков. 26b3036ae21a29974a81

Генко Иванов (първият от ляво на дясно с червена куртка)

При най-тежките, над 100-килограмовите, Мартин Маринков загуби от друг представител на Сборная – Кирил Сиделников.13

Мартин Маринков (червена куртка)

На Световното първенство в Япония, традиционно най-добре се представиха руснаците, при които самбото е национален спорт. Дано в България Министерството на спорта вземе под внимание поредното добро представяне на родните самбисти, и отпусне повече средства за българското самбо. А ако това не се случи, за в бъдеще има опасност да загубим самочуствието си на нация, традиционно силна в самбото и въобще в бойните спортове.

12

06026cacf26c11a06c65f566538e85163ca2953a0d10402995_973049119377287_5210672499699304634_na816a087dc7b9dde1f28e79110ff7acd362447da