Истинска драма, с главни действащи лица – “мъжете в черно”, се разигра в четвъртфиналния мач за щатската купа при над 30-годишните, между най-стария български отбор “Балкан” и гръцкия “АЕК”.

Голмайсторът Мирослав Манолов

През първата част, българите поведоха 1:0, с дежурен гол на Мирослав Манолов. След почивката, главният рефер даде дузпа за гърците, след нарушение на Костадин Шилев. Те реализираха от бялата точка и изравниха за 1:1.

Костадин Шилев

Пет минути по-късно, футболист на “АЕК” влезе в игра като смяна, хвърляйки демонстративно на земята своята картотека в краката на страничния рефер. Последният се оплака на главния съдия за пренебрежителното отношение и още със стъпването си на терена играчът получи жълт картон.

Главният съдия вдига червен картон на провинилия се играч

В 78-та минута, същият футболист фаулира в собственото наказателно поле Васил Чирпанлиев. Главният съдия отсъди единадесетметров наказателен удар и му даде втори жълт, съответно червен картон. Опитният Чирпанлиев беше точен от бялата точка и така резултатът стана 2:1 за балканци, а гърците останаха с 10 човека.

Капитанът Васил Чирпанлиев

Секунди по-късно обаче, главният съдия направи консултация с неговия колега на страничната линия и отмени редовния гол. Причината се оказа, че играещият треньор Стоян Трендафилов, бил влязъл предварително в наказателното поле на противника.

Милев и Бошнаков искат обяснение от страничния съдия

По правилата на ФИФА, в този случай дузпата се пребива, но незнайно защо главният рефер даде фал за “АЕК” и не обърна внимание на българските протести и недоумения. До края на редовното време, равният резултат 1:1 се запази.

При дузпите, българите стартираха първи и нападателят Валентин Димитров беше точен за 2:1.

Отборът се настройва за дузпит

Гърците върнаха гола за 2:2. Бившият про играч Миро Манолов покачи на 3:2. Мексиканският вратар на българския тим – Руди Чачита, хвана ъгъла и спаси удара, запазвайки преднината.

Руди Чачита спасява

Защитникът Асен Василев стреля в долния десен ъгъл, гръцкия страж хвана топката, която успя да мине под ръцете му, но съдията прецени, че не е преминала гол-линията. Гърците изравниха за 3:3, след което самият страж Чачита застана срещу своя колега и му вкара хладнокръвно за 4:3. После направи ново геройство и спаси удара.

Руди Чачита сапси две дузпи и вкара една

По традиция, последен от бялата точка за нашите, би капитанът Васил Чирпанлиев, но този път късметът му изневери и ударът му мина на милиметри от страничната греда. Гърците вкараха последната дузпа от редовните и резултатът стана 4:4. При допълнителните удари, Костадин Шилев пропусна, а гърците отбелязаха и така спечелиха мача.

Организаторът на „Балкан“ – Стоян Трендафилов

Веднага след края на играта, българският щаб пусна жалба за безобразното съдийство и в момента чака решение на комисията по случая.
“Освен четвъртия рефер, целият четвъртфинал изгледаха президентът на Илинойската щатска асоциация по футбол – Клаудио Фриго и секретарят Керън О’Довд, които също признаха след мача, че съдите са оплескали мача. Така че се надяваме на благоприятно развитие на ситуацията”, беше кратък организаторът на отбора – Стоян Трендафилов.
Специална комисия ще разглежда случая на “Балкан” в четвъртък (27 юни). Възможните варианти за продължение са:

1. Преиграване на целия двубой.
  2. Преиграване с начало от 78-та минута, с пребиване на дузпата.
  3. Гърците казват, че не са виновни и не искат да играят и несправедливият резултат, в ущърб за българите, се признава.