dk-iangelov

Иво Ангелов

През изминалия петък в столичната зала „Христо Ботев“ стартира 53-то издание на най-стария международен турнир в Европа – „Дан Колов – Никола Петров“. В първия ден на турнира, зрителите станаха свидетели на най-чакания финал при класиците. В кат. до 59 кг. се срещнаха двама от най-титулуваните борци на планетата – световният шампион за 2013 г. – Иво Ангелов и европейският първенец за 2014 г. – Александър Костадинов. Двамата приятели и съотборници в националния отбор и „Миньор“ (Перник) си знаят и кътните зъби, защото от години са спаринг партньори. Титаничният сблъсък помежду им премина изключително равностойно и оспорвано. В началото, Иво Ангелов беше поставен в партер, но успя да се защити. През вторият период, главния съдия сложи Костадинов в партер и Ангелов успя със сетни усилия да изпълни техниката „носене през мост“ за две точки. В крайна сметка, те се оказаха достатъчни за победата на спортист номер едно на България за 2013 г.  До финала и двамата записаха по три победи в актива си. Иво Ангелов стартира с успех срещу румънеца Монтеану с 8:2 точки,  а след това спечели в инфарктна среща с 3:1 точки и дисквалификация на олимпийския шампион и шесткратен световен първенеца Хамид Сориян (Иран), който си позволи неспортсменско поведение. На полуфинала Ангелов отнесе норвежецът Андре Берге с 9:0 точки. Вицешампионът Александър Костадинов започна с успех срещу Мустафа Саглем  (Турция) – 8:0 и туш, после победи и съотборника си Николай Вичев – 8:0, а на полуфинала надделя трудно над турчина Фатих Учунджу – 4:2. Призьорите в тази категория бяха наградени лично от спортния министър Красен Кралев.

”В живота сме приятели, но стъпим ли на тепиха всеки се бори до последно”, каза Ангелов, след схватката.

11188379_734900859963567_7746556620942452158_n

Иво Ангелов (червено трико) и Александър Костадинов (синьо трико)

В кат. до 75 кг. сребърен медал спечели друг представител на СК Борба „Миньор“ (Перник) – Илиян Георгиев. На финала само липсата на опит му попречи да излъже арменеца Арсен Джулфалакян, който е световен шампион и втори на олимпийските игри в Лондон 2012. До успеха Георгиев достигна след три победи срещу – украинеца Виталий Кучеренко с 4:0 точки, турчина Шереф Тюферк – 4:2 и арменеца Карабет Чалян – 4:1.

dk-il-georgiev

Илиян Георгиев

В същата категория Явор Янакиев падна от финалиста Джулфалакян с 0:2 точки, но успя да се пребори за бронзовия медал. При тежките ,до 130 кг., Милослав Методиев също спечели бронз след 4:0 срещу Чеби (Тунис).

11173346_735377889915864_5872577014476375535_n

Даниел Александров (синьо трико)

В събота на турнира с титла ликува и бъдещият носител на златния пояс „Никола Петров“ – Даниел Александров. На финала при 80-килограмовите той надви Тарек Абделслам (Египет) с 6:0. В началото на схватката Александров получи аркада, но това не му попречи да изкове героичната победа в стил „Рамбо“. До финала дупничанинът записа три победи – срещу Едуард Саркисян (Армения) с туш, швейцареца Йонас Босерт с 9:0, а на полуфинала се справи и с другия египтянин Мохамед Мустафа с 2:0.11188355_735964936523826_3990172981928491934_n

Даниел Александров със златния пояс „Никола Петров“

С бронз от турнира си тръгна кюстендилецът Владислав Методиев, който в малкия финал, при 98-килограмовите на класическия стил, срази Пламен Ташев със 7:0.
10313287_735378719915781_2928224229605734718_n

Владислав Методиев (синьо трико)

В последния състезателен ден, класиците спечелиха трети златен медеал. В категория до 66 кг., бесарабският българин – Константин Стас, се пребори за златото срещу Хасан Ибрахим (Египет) с внушителното 9:1. Националът започна с успех срещу румънеца Карпен с 6:0, надви съотборника си Дейвид Димитров с 12:8 и турчина Абдулсамед Угурли с 3:0.

11118365_735788566541463_9107092959831527620_o

Костантин Стас (червено трико) в действие

При 85-килограмовите, световният и европейски шампион – Христо Маринов, се окичи с бронз след победа над турчина Ахмед Йълдъръм. Така равносметката за представянето на класиците в международния турнир „Дан Колов – Никола Петров“ е общо девет спечелени медала – три златни, два сребърни и четири бронзови.1795546_735788309874822_3305830971921450986_n