DSC_0148DSC_0032

„St Charles Celtics“-„Levski“ Chicago 2014 1:3 (Over 30)

„Левски“ Чикаго 2014 победи с 3:1 като гост „St Charles Celtics“, в полуфинална среща от турнира за купата на щата Илинойс, във възрастовата група при над 30-сет годишните. Мачът се изигра във вторник вечерта на осветление в многофункционалния спортен комплекс на Сент Чарлз. Домакините поведоха в резултата с 1:0, след колективна грешка в защита на „сините“. Радостта им беше кратка, защото в ответната атака българите изравниха. Натурализираният хондурасец Кили, напредна по-лявото крило и центрира в наказателното поле на противника, там Андон Ценов посрещна топката с гърди и я свали на Стоян Стойчев, който от пет метра вкара за 1:1. Малко по-късно, първо Стоян Стойчев, а после и Андон Ценов, пропуснаха да увеличат преднината за „Левски“ от почти стопроцентови ситуации за гол. В 37-та минута нашите получиха право за изпълнение на пряк свободен удар от ляво на противниковата врата. Зад топката застана „синята“ девятка Васил Чирпанлиев, който тресна вътрешната греда и само късметът спаси домакините в тази ситуация. DSC_0061

Кили в атака за „сините“

Две минути преди края на първата част, Кили открадна топката от крайния ляв защитник, напредна по дясното крило, намери Стоян Стойчев в ляво от вратата на америкнаците, последния върна назад по земя към връхлитащия Андон Ценов, който стреля неспасяемо за 1:2. Така завърши първото полувреме с гол преднина за „сините“. Десет минути след поднояването на играта, Андон Ценов изведе по дясното крило Елмаз Ходжа, който надбяга персоналния си пазач и центрира средновисока топка в наказателното поле. Там юношата на „Левски“ София – Николай Трифонов, овладя, излъга вратаря и отбеляза за 1:3, с което оформи и крайния резултат.DSC_0277

Андон Ценов в атака за „Левски“ 2014

В средата на полувремето, Андон Ценов излезе сам срещу вратаря от дясно, но не успя да го преодолее и резултатът остана непроменен. Така, за първи път след седем години, български отбор ще има възможност отново да атакува купата на щата Илинойс при над 30-сет годишните. Единствената купа на щата, печелена някога от български отбор, е завоювана през 2007 година от тогавашната „Славия“, която е имала в редиците си сегашния треньор на „Левски“ – Пламен Бежански. „Белите“ стават шампиони под ръководството на най-успешния до този момент треньор в българския аматьорски футбол – Красимир Иванов. Миналата година „Миньор“ Чикаго игра финал в най-силната „опън“ девизия, но „чуковете“ не успяха да надскочат моментните си възможности и загубиха от десеткратния победител в надпреварата хърватски клуб „Адриа“. Финалът между италианския „International“ и „Левски“ 2014 ще се изиграе на 9-ти юли (сряда) от 7:30 часа вечерта. Само стадионът все още не е уточнен в сайта на Илинойската федерация. Ако „сините“ успеят да спечелят купата, ще получат право да играят в турнира на шампионите на средно-западните щати, който е най-високият футболен форум в тази възрастова група. Тази година състезанието ще се проведе на 26/27 юли в Дейтън, Охайо. Българската футболна общност в САЩ има вече един шампион на среднозападните щати, отново през 2007 година, когато Чикаго е домакин и отборът на „Славия“ печели и тази купа. Миналата година „Миньор“ участва в турнира в „отворената“ група в Кентъки, но отпадна в групите.