1925001_10205536692125459_9070524629409331875_n  На почетната стълба

Станимира Петрова стана първата българка световна шампионка по бокс, след като победи на финала в категория до 54-ри килограма настоящата Европейска шампионка Марция Давиде от Италия с 2:0 съдийски гласа. По пътя си към титлата Петрова прегази ѝ рускинята Елена Савелиева на полуфинала.

„Искам да Благодаря на всички за силната подкрепа. Направихте ме истински щастлива. Пътя към върха беше труден, но чувството е уникално. Гордея се, че съм Българка!“, сподели на стената си във фейсбук Станимира Петрова.stanimira-petrova-boks

Станимира Петрова

Нашето момиче имаше превъзходство в три от четирите рунда във финалния мач. В крайна сметка тя получи предимство от реферите Йозеф Чер (Австрия) и Хьок Лий (Република Корея) от по 39:37 точки, а третият арбитър край ринга Рахимзан Рисбаев (Казахстан) даде равенство 38:38. Бившата таекоуондистка, се оказа голямата изненада на Световното първенство провело се през уикенда в град Джеджу, Южна Корея. Освен историческото първо злато за България, отличието на асеновградчанката, е първо при първото ѝ участие на голямо първенство по бокс.1416824479_4

Преди финала

„Станимира Петрова постигна изключителен успех не само за българския бокс, но и за целия ни спорт. Тя е нашата гордост!”, сподели развълнуван президентът на Българската федерация по бокс – Красимир Инински и допълни, че е много доволен от начина, по който българката провела боя срещу италианката Давиде.

Кметът на родния Асеновград – Емил Караиванов, не остана по-назад и веднага обяви намерението си да използва своите правомощия, за да направи 23-годишната студентка от НСА почетен гражданин на града.

72e140bf9e403355754a4b79530801c8_big

Крайно класиране в тройката при 54-ри килограмовите

Останалите ни участнички Стойка Петрова (51 кг) и Деница Елисеева (60) отпаднаха на 1/4-финалите и завършиха на 5-о място в своите категории, а Светлана Каменова (57) напусна на осминафиналите.
В отборното класиране най-добре се представиха рускините с три златни медала, следвани от САЩ – два златни и Китай един златен. Първото място за Петрова, отреди на България пето място в класирането по страни.