Най-старият български отбор – “Балкан” 2001, спечели първа щатска Купа при над 30-годишните. След 20 години очакване, балканци вдигнаха най-престижния трофей в Илинойс. Българите победиха на финала “Игълс” 1940, след 2:2 в редовното време и изпълнение на дузпи.

Балканци се радват на спечеления трофей

Поляците изпуснаха първата дузпа, а на свой ред Валентин Димитров също изпусна. Втората дузпа беше спасена от мексиканския вратар на “Балкан” – Руди Чатита. Мексиканецът Армандо Санчес вкара за “Балкан”. Поляците отново не успяха. Друг мексиканец – Пиерре Ибарра, отбеляза. “Игълс” все пак вкараха, но героят за “Балкан” – Мирослав Манолов, също отбеляза и балканци вдигнаха Купата.

От ляво на дясно: вратарят Руди Чатита, играещият спонсор Ивайло Баташки, Армандо Санчес и Пиерре Ибарра

Преди това, в редовното време, отново Мирослав Манолов се възползва от индивидуална грешка в полската защита и откри за 1:0. “Игълс” успяха да изравнят за 1:1. В 31-та минута, един от най-добрите играчи на “Игълс” – Дерек Хофман, получи директен червен картон за арогантно поведение към съдията.

Пет минути преди края, тройна комбинация между мексиканците Санчес, Ибарра и Миро Манолов, завърши с гол на последния за 2:1.

Главният герой за ”Балкан” – Мирослав Манолов и Асен Василев

След почивката, “Игълс” успяха да изравнят чак в 83-та минута за 2:2, след центриране и удар от наказателното поле.

Най-голям принос за успеха на “Балкан” имат организаторът на отбора – Стоян Трендафилов, един от спонсорите – Ивайло Баташки и Генералният спонсор и президент на “Делта” – Сашо Белянов.

Играещият треньор Стоян Трендафилов (от дясно) и Янко Ботев

Трима от играчите на „Балкан“ – голмайсторът Мирослав Манолов, Христо Драганов и Добромир Пеев са вдигали Щатската Купа и с „Левски“ Чикаго.

Припомняме ви, че българските отбори се представят най-добре във възрастовата група за над 30-годишни. През 2007 г., тогавашната “Славия”, начело с Красимир Иванов – Къната, и спонсор Ричард Денизов вдигат първи щатската Купа.

“Славия” Чикаго – шампион на щата за 2007 г.

През 2016 г., най-титулуваният български отбор – “Левски” Чикаго,  вдига Юбилейна Щатска Купа по повод 100 години от създаването на Илинойската Щатска Асоциация по Футбол. Организатор на “Левски” Чикаго е Николай Василев, а Генерален спонсор “Navigatoin”, с президент Димитър Огнянов.

“Левски” Чикаго – щатски шампион за 2016 г.

През 2017 и 2018 г., вече с нов спонсор – “Montway”, и основателят на компанията Михаил Михайлов, сините вдигат отново Купата. През миналия сезон 2021, “Левски” Чикаго вдига трофея за четвърти път. Във вечната ранглиста, само немският тим “Швабен” 1926, е пред “Левски”. Германците имат шест Купи през далечните 1984/88/89/90/94 и 2000 г.

“Левски” Чикаго – щатски първенец за 2017 г.