Златните сестри Габриела и Стефани Стоеви с треньора си Гюнтер Хубер02

Националният отбор по волейбол, мъже – второ място

България спечели десет медала от първите Европейските игри в Баку и завърши на 27-място в класирането по медали от 42 страни участнички. Спортистите ни завършиха първите игри на стария континент с един златен, четири сребърни и пет бронзови медала.
Единствения златен медал спечели сестринският дует в бадминтона – Габриела и Стефани Стоеви. На финала на двойки българките победиха с 21:12, 23:21 рускините Екатерина Болотова и Евгения Косетская. В същия спорт, но в индивидуалната надпревара Петя Неделчева спечели бронзов медал. В труден двубой тя победи с 13:21, 21:11, 21:13 Ксения Поликарпова също от Русия. 10

Бадминтониската Петя Неделчева – бронз

Безпорно един от най-големите и чакани успехи през годините постигнаха волейболистите от мъжкия национален отбор, които останаха със сребърните медали, след достойна загуба с 3:1 гейма от Германия на финала.03

Класикът Даниел Александров с треньорите Милчо Радуловски и Янко Шопов

Честта да спечели първия медал за България на историческите първи Европейски игри имаше борецът в класическият стил в кат. до 80 кг. – Даниел Александров, който в спор за бронза се наложи над турчина Селчук Чеби (Турция) с 3:0 точки. 04

„Сребърната“ Елица Янкова в борбата

По традиция най-много отличия за страната донесоха именно родните борци. При жените те спечелиха сребро и два бронзови медала. Със среброто се окичи Елица Янкова, която на финала в кат. до 48 кг отстъпи пред една от най-титулуваните състезателки Мария Стадник (Азербайджан) с 1:12.

06

Боркинята Евелина Николова – трето място

В кат. до 55 кг Евелина Николова се пребори инфарктно за бронзовия медал, след като завърши наравно 8:8 с рускинята Ирина Ологонова. Българката взе победните две точки в последните секунди. Последва оспорване на решението от страна на руския щаб, но след като съдиите на два пъти изгледаха спортната ситуация отсъдиха победата за нашето момиче. При 60-килограмовите двукратната световна вицешампионка Тайбе Юсеин победи Оксана Херхел (Украйна) с 5:4 и взе бронза.

05

„Бронзовата“ Тайбе Юсеин в борбата

В самбото също две дами донесоха два медала за Родината. В кат. до 60 кг Калина Стефанова загуби с 0:3 финалната схватка от рускинята Ана Костенко и остана със сребро. 07

„Сребърната“ Калина Стефанова в самбото

В кат. до 52 кг, след като пребори в малкия финал с 2:0 арменката Сосе Балсанян, нашата Магдалена Върбанова стигна до бронза.

08

Самбистката Магдалена Върбанова – трето място

В спортна стрелба на 25 метра с пистолет, българката Антоанета Бонева достигна до финала, където загуби с 8:4 точки от швейцарката Хайди Гербер и остана втора.09

„Сребърната“ Антоанета Бонева – спортна стрелба на 25 метра с пистолет

Категоричен победител от първите Европейски игри е отборът на Русия, който спечели общо 164 медала, от които 79 златни. Домакините от Азербайджан останаха на второ място при 21 златни и общо 56 медала, докато Великобритания заема третото място с 18 златни и общо 47 отличия.
На състезанията се видя, че след провежданите от десетилетия Панамерикански и Азиатски игри, дойде ред и на стара Европа да въведе успешно този състезателен формат. На игрите олимпийският дух могат да усетят и състезателите, които обикновенно имат минимални шансове да се класират на Олимпиада, но пък Европейските игри се оказаха достъпни за тях. По програма следващите Европейски игри ще бъдат проведени през 2019 година, но все още не се знае коя държава ще бъде домакин, заради оттеглянето на кандидатурата на Холандия. Желание за домакинство на вторите европейски игри изявяват Беларус, Полша, Великобритания, Русия и Турция.