Най-старият български отбор по футбол, извън пределите на България – Балкан (Чикаго) 2001, спечели купата на щата Илинойс, за втора поредна година.

Във възрастовата група за над 30-годишни, Балкан победи с 1:0 на финала „Лайтенинг“. Единственото попадение за балканци отбеляза бившият проиграч – Мирослав Манолов. Голът стана в 25-минута, когато Манолов получи дълга топка, той овладя, излъга защитник и вкара с удар по диагонала.

Вратарят Руди Гонзалес и голмайсторът Мирослав Манолов

До края на първата част „Балкан“ имаше още едно положение за гол, но не беше реализирано.

През второто полувреме двата отбра бяха равностойни и размениха по две ситуации в близост до вратарите.

От ляво на дясно: Николай Димитров, Мирослав Манолов, Виктор Мануел, Пако Гонзалес, Руди Чатита, Ивайло Баташки, Хесус Гонзалес и Пиерре Ибарра

Главен организатор и треньор на „Балкан“ тази година бе Ивайло Баташки, който има главна заслуга за спечелването на трофея. През миналия сезон, Баташки бе отново в основата на успеха, заедно с треньора тогава – Стоян Трендафилов.

Славия Чикаго – шампион на щата през 2007 г.

В историята на футбола, на щата Илнойс първата щатска купа спечелена от български отбор е през 2007 г. от тогавашната „Славия“, с организатор и треньор Красимир Иванов – Къната и спонсор Ричърд Денизов. През сезоните 2016, 2017, 2018 и 2020 шампион на щата е „Левски“ Чикаго. През първия сезон спонсор на отбора е Димитър Огнянов, а през останалите Михаил Михайлов. Организатор е Николай Василев, а треньор Пламен Бежански.

„Левски“ Чикаго шампион на щата през 2016 г

Със спечелените четири щатски купи, „Левски“ Чикаго е на второ място във вечната ранглиста, след немския „Швабен“ 1926, който вдига купата през 1984,1988, 1989, 1990 и 1994 г.

Снимки: Лиса Варада, Николай Димитров, Костадин Везьов и Николай Василев