„Левски“ Чикаго завоюва четвърта щатска купа на Илинойс, при над 30-годишните. „Сините“ победиха на финала с 3:1 най-силния полски отбор „Игълс“ 1940.

Двубоят започна с лош късмет за „Левски“ Чикаго, защото още в 5-та минута, при едно меле в наказателното поле на „сините“, защтитникът Красимир Костов се контузи и напусна преждевременно играта.

Красимир Костов напусна играта заради контузия

Първият гол за „Левски“ отбеляза сърбинът Владимир Вукайлович. Той получи успореден пас на гол-линията от дясно, от Росен Каптиев. Голмайсторът овладя топката около палантерията, намери пролука между няколко защитници и заши неспасяемо топката в мрежата на съперника.

„Сините“ се поздравяват след първия гол на Владимир Вукайлович (вторият от ляво на дясно)

Две минути по-късно, Владимир Вукайлович си върна жеста и на свой ред подаде на Росен Каптиев. Последният засече топката в наказателното поле между двамата централни защитници и вкара от близо. За съжаление, радостта му беше краткотрайна, защото страничният съдия вдигна флага за засада и голът му бе отменен.

Росен Каптиев се радва, след като е прати топката в мрежата на поляците

До края на първа част, българският отбор успя да запази минималната преднина от 1:0.

Десет минути след подновяването на играта, мексиканецът Хорхе Ибарра и Борислав Огнянов направиха двойно подаване. Ибарра излезе на позиция сам срещу стража на „Игълс“ и отбеляза хладнокръвно за 2:0.

Голмайсторът Хорхе Ибарра (в дясно)

В 71-та минута, мексиканците Хорхе Ибарра и Алан Рамирез направиха няколко двойни подавания и минаха като на парад през центъра на терена. Алан Рамирез беше изведен по лявото крило, навлезе в наказателното поле и мушна коженото кълбо под плонжа на вратаря за 3:0.

Голмайсторът Алан Рамирез (в дясно)

Пет минути по-късно, главният съдия реши, че Николай Катранджийски е играл непозволено в собственото наказателно поле и посочи бялата точка. Националният шампион на САЩ с „Левски“ Чикаго от 2017 г. – Джон О’Конър, се хвърли в противоположния ъгъл и поляците вкараха почетното попадение за 3:1. Чест прави, че играчите на „Игълс“ не се предадоха до края и така заряда в играта се запази до последния съдийски сигнал.

Моментът, при който съдията посочва бялата точка

„Не съм очаквал, че ще имаме сили да спечелим щатската купа този сезон. Явно натрупаният опит при този род турнири си пролича. Разбира се имахме и много късмет, особено на полуфинала срещу другия български отбор „Балкан“. Поздравявам момчетата за себераздаването на терена. Те дадоха всичко на което са способни за победата“, коментира организаторът на „Левски“ Чикаго – Николай Василев.

Селекционерът Тони Тодоров и организаторът Николай Василев

Със завоюването на четвъртата щатска купа, „Левски“ Чикаго се нареди на второ място във вечната ранглиста, където водач с пет щатски купи е немският тим „Швабен“ 1926. Германците са печелили трофея през далечните 1984/88/89/90 г. „Левски“ Чикаго завоюва първата си щатска купа от третия опит. През годината на създаването си – 2014, и следващата 2015 г. „сините“ загубиха финалите съответно с 2:1 и 2:0 от италианския „Интернационал“ 1996. При третия финал през 2016 г., когато Илинойската Щатска Асоциация по Сокър (ISSA) отпразнува своята 100-годишнина, „Левски“ победи „Интернационал“ с 5:2. Тогава играчите получиха възпоменателни медали по повод празника.

„Левски“ Чикаго – Шампион на щата Илинойс през 2016 г.

Следващата 2017 г., „Левски“ Чикаго направи най-успешния си сезон до момента. „Сините“ спечелиха Щатската Купа, Купата на Средно-Западните щати и Националната Купа на САЩ. През 2018 г., на финала, българите победиха с 5:2 настоящия противник „Игълс“ 1940.

Като шампион на щата Илинойс, „Левски“ Чикаго се класира за Турнира на Шампионите, където ще играе с победителите от Средно-Западните Щати. Турнирът ще се проведе на 31 юли и 01 август в град Дейвънпорт, щата Айова. Точният адрес е: TBK Bank Sports Complex 4850 Competition Dr Bettendord, IA  52722.

Президентът на ISSA – италианецът Клаудио Фриго, връчва Купата на капитана Стефан Златев